Мртовец добил 272 гласа на избори


Поради болест се откажал од изборите и починал ден пред истите, но гласачите во Шкофија Лока град на 30-на километри од Љубљана во неделата за член на општински одбор го избраа токму него.izbori-slovenija-500

Социологот Мартин Хабјан кој долги години бил директор на дом за пензионери и се кандидирал и за градоначалник на изборите при што добил 272 гласа. Тој  и формално е избран во градската влада.

Јавноста сега се прашува како можело да дојде до таква забуна кога човекот поради ненадејна болест навреме ја повлекол кандидатурата, наведуваат словенечки медиуми.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1