Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет


Единствениот заклучок од Самитот на ЕУ кој завршува денеска во Брисел е дека „Европскиот совет ќе се наврати на прашањето на проширувањето пред Самитот во Загреб“, пред малку информацијата ја потврди канцеларката Меркел.

Таа рече дека за проширувањето ќе се разговара за време на хрватското претседавање со Унијата кое е во првата половина на 2020 година.

Дотогаш се очекува францускиот предлог за реформа на преговарачкиот процес.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1