Паника во Црна Гора се евакуираат туристите


Во црногорската приморска општина Тиват утроцо е сепроведена евакуација на дел од населението, поради големиот пожар што избувна ноќеска околу 3 часот.

Досега со бродови се евакуирани над 100 лица, но околу 20 други одбиваат да ги напуштат нивните домови.
Во регионот на Подгорица исто така избија неколку пожари, чии број до синоќа достигна 33.

Црногорските пожарникари успеаја да ги заштитат објектите и покрај силниот ветер.

Синоќа исто така, изгоре големо складише со површина од околу илјада метри квадратни, каде е направена материјална штета од околу два милиони евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1