Папата се бакна со муслимански свештеник


Папата Францис и високиот муслимански свештеник издадоа заеднички повик за слобода на верувањето и мир во светот, за време на тридневната посета на папата на Обединетите Арапски Емирати.

Овој чин тие го прославиле со прегратка и со бакнеж в уста зовреа социјалните мрежи.

Верските водачи од Абу Даби повикаа на „слобода на верувањето“, „промоција на културата на толеранција“, „заштита на местата за богослужба“ и „полноправно граѓанство“ за малцинствата.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1