Парична помош, храна и облека за настраданите во пожарот во Драчево


По синоќешната несреќа која го затекна семејството Бекир од село Драчево, општина Кисела Вода, кое настрада од експлозија на плинска боца, надлежните служби експресно реагираа, пишува Нетпрес.dime spasov

Во изјава за Нетпрес, дополнителниот министер за труд и социјална политика, Диме Спасов информираше дека согласно надлежностите, Министерството и Центарот за социјални работи ќе интервенираат со еднократна парична помош за санирање на штетите настанати од пожарот, обезбедување на потребна документација и пакети со храна и облека.

Еднократна парична помош ќе добијат и семејствата чии домови беа зафатени од пожарот на соседите.

Повредените во вчерашната експлозија во моментов се на болничко лекување.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1