По овој рецепт полуде светот – Јајца на облаче – еве како да ги направите


Јајца во облак

Белката се одделува од жолчката и се мати со миксер се додека не добие прозирна структура токму како облаче. можете по желба да додадете и малку пармезан.

Потоа со лажица ставете ја изматената белка на плех за печење на кои претходно сте ставиле хартија за печење. обликувајте го да личи на облаче токму како на фотографијата и во средината ставете ја жолчката Кога јајцето ќе поприми жолтеникава боја на врвовите – готово е ..

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1