Поскапува кафето во цел свет


kafe1

Љубителите на кафе ширум светот во наредните неколку недели, најверојатно, ќе се разочараат, бидејќи поради сушата во Бразил, ќе се зголеми продажната цена.

Аналитичарите сметаат дека поскапувањето најпрвин ќе ги погоди супермаркетите, а потоа и угостителството.
Сушата во Бразил, чие производство на кафе покрива третина од светските потреби, беше толку голема што се очекува дури за 30 проценти да се намали родот од претходната година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1