Преспанскиот договор во грчкиот Парламент, гласањето во 14,30 часот


Во грчкиот Парламент почна третата и последна расправа на пленарната седница за ратификација на Договорот од Преспа.

Според вчерашната одлука на претседателите на Парламентот, гласањето планирано е да се одржи во 14.30 часот по локално време, меѓутоа можно е да задоцни, со оглед на тоа дека на денешната седница збор ќе земат 96 пратеници, а за процесот да оди побргу, времето за обраќање на пратениците е намалено од шест на пет минути, јави дописничката на МИА од Атина.

Паралелно со денешната расправа, точно напладне повторно ќе се одржи протест против Договорот од Преспа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1