Прва жртва од коронавирус во Србија


Пред неколку часа почина првиот маж од коронавирус во Кикинда, Србија, кој имал 59 години, соопштено е на конференција во српската влада.

Тоа го соопштила премиерката Брнабиќ и рекла и дека синот на мажот кој починал е во тешка состојба.

– Коронавирусот секако не е единствената болест со која се борел овој човек. Строго да ги почитуаме мерките за самоизолација бидејќи тоа е единствената шанса луѓето да се изборат и заедно да го победиме вирусот, рекла Брнабиќ.

Таа дополнила дека Владата додатно ќе ги заостри мерките за забрана за движење.

– Од утре престанува јавниот превоз со работа, а од недела ги затвораме рестораните, кафулињата и трговски центри. Во овој момент опасноста е голема, притисокот на медицинските работници е голем, рекла Брнабиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1