Путин има 4 идентични авиони, до последен момент не се знае во кој авион е рускиот претседател


Рускиот претседател Владимир Путин кој денеска ќе престојува во еднодневна посета на Србија има флота од четири идентични претседателски авиони, до последен момент не се знае во кој авион е рускиот претседател.

Првиот авион од флотата на Путин веќе слетал на аеродромот Никола Тесла во Белград.

Авионот на Путин ИЛ-96-300Пу чини околу 500 милиони долари, опремен е со најнапредна технологија која оваа летачка палата ја прави команден центар во случај на неочекуван напад.

Однадвор авионот изгледа како стандарден патнички авион иако според димензиите е малку поголем. Но, внатрешноста на авионот е навистина луксузна и изгледа како некој елитен и скап хотел.

Во видеото погледнете како изгледа оваа летачка тврдина на Путин со распон на крилата од 65 метри. .

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1