Рецепт: Направете си дома едноставни варени ѓевреци


DSC01480a-995f33-800x600

Состојки

  • 1 кг брашно
  • 1 зафатен квасец
  • 1 лажиче шеќер
  • 3 лажичина сол

DSC01463a-6c741a-300x300Подготовка

1. Од брашното, зафатениот квасец, шеќерот, солта и млаката вода замесуваме средно тесто.
2. Тестото го оставаме да скисни 30 минути.
3. Од тетсото правиме ѓевречина.
4. Во тенџере на оган ставаме вода да врие. Во зовриената вода ги ставаме направените ѓевречина. Ги вариме додека не се кренат на површината.
5. Секое ѓеврече го валкаме во сусам. Ги редиме во плех обложен со хартија за печење.
6. Ѓевречината ги печиме на 180 степени 15-20 .
7. Кога ќе ги извадиме од рерна ги попрскуваме со вода и ги покриваме со крпа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1