Родители внимавајте: За една недела се задушиле 7 дечиња од кикирика, свирче, пуканка


Мирната вечера на семејството Златевски од Скопје се претворила во кошмар. Додека гледале телевизија и јаделе пуканки нивната двегодишна ќерка вдишала едно од зрната. Почнала многу да кашла и да се гуши. Родителите во паника ја однеле на Клиниката за Уво нос и грло. Малата Јана веднаш била внесена во операциона сала. Тимот морал да интервенира дури двапати кај девојчето.

Сторијата која ја пренесува порталот Здравство24 е предупредување за сите родители за тоа колку малку невнимание е потребно за да се случи нешто непосакувано.kliniki- brza pomos urgenten

ја пренесуваме во целост:

-Па незнам како се случи, но мора многу да се внимава. Во една прилика лекарот овде ми рече дека ова е вториот живот на моето дете и тоа многу кажува, вели Антонета Златевска мајка на Јана.

Јана е во болничка соба заедно со шестгодишната Гала која, пак, два месеци живеела со кикиритка заглавена во белите дробови. Родителите посетиле многу здравствени установи но никаде не им кажале која може да е причината за силната и сува кашлица на нивната ќерка. Девојчето сега има компликации кои треба да ги надмине со антибиотска терапија.

-Незнаеме што е работата, сирупи, ова она, ама ништо не помагаше. Знаев за бронхоскопијата и решив да дојдеме на Уво нос и грло. Страшно беше ама сега е се во ред вели Емилија Василевска мајка на Гала.

Јана и Гала се само две од седумте деца кои минатата недела завршиле на клиника со заглавени предмети во душникот и белите дробови. Сите биле на возраст од една до 6 години. Доктор Горан Мицевски имал полни раце работа. Најкомплициран му бил случајот со тригодишното тетовчанче кое вдишало свирче и во многу тешка состојба било донесено на Уво нос и грло.

-Oва е една од најургентните состојби во медицината. Се работи за обезбедување на пат за дишење. Децата најчесто доаѓаат во една многу тешка состојба, пребледени, омалаксани со борба за воздух и каде и секунди се пресудни за спасување на животот, вели прим. др. Горан Мицевски од Клиника за Уво, нос и грло.

Доктор Мицевски има цела колекција со разновидни предмети отстранети од дишните патишта кај деца. Од пластика, бисери, грав, до метални пари. Тие го потсетуваат колку битки добил во операциона сала.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1