Русија потврди: еден од пилотите загинал уште во воздух


Еден од двајцата пилоти на рускиот авион Су­24, што денеска беше собрен со ракета од страна на турски ловец Ф­16, бил убиен уште додека по катапултирањето се спуштал кон земјата, соопшти вечерва началникот на Главната оперативна управа на Генералштабот на руските Вооружени сили, Сергеј Рудској.

Тој нагласи дека пилотот бил убиен кога група сириски бунтовници стрелале кон него додека се призмејувал со падобранот. ­PUTIN 444

-Според привчните податоци со кои располагаме едниот од пилотите бил убиен од земја и починал уште во воздухот, додаде Рудској. Ваквата верзија претходно денеска ја објавија и сириските бунтовнци, кои тврдеа дека по катапултирањето, едниот пилот бил убиен од бунтовничките сили, а другиот се води како исчезнат.

Вечерва во Анкара претставник на турската Влада, кој побарал анонимност, меѓутоа соопшти дека Турција располага со информации оти двајцата руски пилоти се живи. Тој дополни дека Турција се обидува да ги пронајде пилотите и да ги евакуира, јавија турските медиуми. Друг анонимен претставник на турските власти во изјава за западни медиуми нагласи дека Анкара се обидува да издејствува ослободување на руските пилоти, кои, според него, се наоѓаат во рацете на сириските бунтовници.

Попладнево пак турски медиуми објавија дека двајцата пилоти биле ликвидирани од припадници на туркменска бунтовничка група во Сирија. ­ Ние ги убивме двајцата пилоти, веднаш по нивното приземјување со падобран, изјавил претставник на оваа бунтовничка група за агенцијата Доган и за телевизијата Си­Ен­Ен Турк.

Рускиот Су­24 беше собрен претпладнево од страна на турски ловец Ф­16, откако, како што тврди Анкара, авионот го нарушил воздушниот простор на Турција. Руското Министерство за одбрана од своја страна соопшти дека нивниот авион летал во набљудувачка мисија над сириската територија и не го повредил турскиот воздушен прпстор. Рудској вечерва го повтори руското тврдење дека кога бил погоден авионот летал над Сирија и бил одалечен четири километри од границата со Турција.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1