Рускиот војник , кој уби 8 колеги: Ми се заканија дека ќе ме силуваат


Руски војник, кој минатиот месец уби осуммина колеги во касарна на истокот од Русија, изјави дека неговиот напад бил одговор на континуирано малтретирање и закани за силување, објави „Москва тајмс“.

Дваесетгодишниот Рамил Шамсутдинов, беше уапсен на 25 октомври во воената база и обвинет за убиство.

Руското Министерство за одбрана соопшти дека причината за нападот е нервен слом кој го доживеал војникот, но подоцнежни извештаи укажуваат на наводно малтретирање во единицата во изолираниот град Горни.

„Претпоставените тој ден рекоа дека ќе ме силуваат“, изјавил војникот Шамсутдинов за „База“, а пренесува хрватски „Индекс“.

„Знам дека тоа го правеле и на други пред мене. Немаше излез. Ако таа вечер беше мој ред, што требаше да направам“, додал тој.

Неговиот татко, Салимжан Шамсутдинов, рече дека имало постојано малтретирање во базата кое ги преминало границите кај неговиот син.

Според него, младиот војник не жали за своите постапки.

Според рускиот портал „База“, се започнало кога неговите претпоставени му го украле мобилниот телефон четири месеци пред пукањето.

Во меѓувреме, лидерот на организацијата „Руски офицери“ изјави дека во војската нема систематско вознемирување и за чинот на Шамсутдинов ги обвини насилните видеоигри.

Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, исто така рече дека малтретирањето веќе не е системски проблем во руската војска.

„Нема простор за малтретирање во војската“, категоричен беше Шојгу.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1