Се појави нов смртоносен вирус поопасен од сида, лекарите советуваат да се користат кондоми


Вирусот наречен „сексуалниот супервирус“ H041, кој всушност е отпорен вид на гонореја, прв пат се појавил 2011 во Јапонија, но и до ден денес е смртоносен за многумина. Се пренесува преку сексуален пат.ebola-virus-03

-Овој вирус е поагресивен од ите што се појавиле досега и многу бргу може да зарази голем број луѓе, вели д-р Алан Кристијансон CNBC.

Од овој вирус заразениот може да падне во септички шок и да умре за неколку дена. Доктор Кристијансон предупредувца дека најдобра заштита е да се практикува сигурен и безбеден секс.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1