Шест лица починале откако излезе диња


Најмалку шест лица починаа откако излезе диња одгледана на фарма во Грифит, Австралија, а биле заразени со бактеријата листерија.

Во соопштението од Заводот за здравство сојузните држави Њу Саут Вејлс се наведува дека од последица зараза од бактерија починала жена на возраст околу 90 години.

Докторката на оделот за заразни болести Вики Шепард изјавила дека станува збор за шеста жртва која починала откако изела заразена диња, а станува збор за вкупно 19 случаи со смртен исход.

„Периодот на инкубација трае 70 дена. Поради тоа моменталните болести може да бидат поврзани со бактеријата листерија. Меѓутоа, дињите кои се на пазарот повеќе не претставуваат опасност“, изјавила докторката.

Епидемијата се појавила во февруари, кога три лица умирале дневно во сојузната држава Викторија и Њу Саут Вејлс.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1