Што гледа Северна Кореја на јутјуб?


1427006613536124af1caa3858914485_640x452

Омилена забава на светските медиуми во последно време е откривање на деталите за животот во Северна Кореја, една од најизолираните земји во денешницата. Беше прашање само на момент кога некој ќе најде начин да провери што најмногу гледаат жителите на оваа земја на јутјуб. Според британскиот весник „Гардијан“ најмногу се гледаат видео записи кои ги дистрибуира државната новинска агенција КЦНА и државната телевизија КЦТВ. Најпопуларниот севернокорејски канал на јутјуб и припаѓа на државната телевизија и е основан на 22 јули 2010 година, а вниманието на целиот свет на себе го привлече откако неодамна ги емитуваше првите фотографии на Кин Џонг Ум од детството. Каналот има 15 милиони прегледи со над 100 видео снимки и 12.00 луѓе кои го следат. На овој канал најчесто се емитуваат прилози од државната телевизија.

 

Share Button
Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1