Archive by Author

Овие 10 корпорации контролираат речиси се што купувате

Мапата која ја најдовме на Reddit.com покажува дека најголем дел од продуктите кои ги купуваме се контролирани од неколку компании. Ова може да се нарече „Илузија на избор“, пишуваат од Бизнис инсајдер. Еве ја шемата која ќе ви покаже кои компании си се конкуренција едни на други.

______________________________________________________________________________________________________

Ужасна фотографија од Обреновец од воздух

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ѓоковиќ победи за Србија и Босна – добиените 700.000 евра ги донираше за поплавените

Само што го победи Рафаел Надал и ја презеде титулата на турнирот Мастерс серија во Рим, Новак Ѓоковиќ им прати порака на сите кои беа погодени од поплавите во Србија и Босна. „Ова е за Србија и Босна“, напиша Ѓоковиќ на камерата по одличното финале. Ѓоковиќ кој го совлада Надал со 4:6, ‘:3, 6:3 средствата […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Спасување на бебе од хеликоптер

Во Посавина, Босна, ситуацијата се менува од час во час и никој со сигурност не може да каже до кога ќе трае агонијата со која се соочува населението од овој крај. Од една страна се соочуваат со Сава, а од друга седум населени места од општините Домаљевац – Шамац и Орашје кои беа поплавени за […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: За секунда се сруши цела куќа во Тузла

Во населбата Црно Блато во близина на Тузла една куќа се сруши поради лизгање на земјиштето. Соседот кој сето ова го снимал, во еден момент на оние кои се околу него им вели да излезат од куќата затоа што се исплашил дека и неговата куќа може да се сруши. Неофицијално при оваа катастрофа, немало повредени […]

______________________________________________________________________________________________________

Во Крупањ вирус, деца повраќаат, лекови нема, поплавата однесе уште еден живот

Делови од населбата Крупањ во Србија се уште не се достапни за помош, а најлошо од се е што се појавил вирус, изјави советничката на Српската напредна  странка Весна Марјановиќ. „Само што се вратив од Крупањ. Една од улиците е целосно одсечена од остатокот од градот. Таму има многу деца кои добиле вирус и повраќаат. […]

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите во Македонија разочарани од селективната помош при поплавите

На социјалните мрежи, голем број Хрвати кои живеат во Македонија се разочарани затоа што средства и пари се собираат само за поплавените подрачја во Србија и во Босна, а Хрватска никој не ја споменал.  Сепак во моментот кога акцијата се најави најзагрозени беа Србија и Босна а Хрватска немаше побарано помош. Хуманите македонци донираат за […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија несебично помага, ама некој сака да си земе и за дома

На неколку пунктови низ Македонија денеска од 12 часот се собираше храна, облека, вода, градежна опрема, со други зборови кој колку има. До сега тргнаа неколку комбиња за да однесат дел од собраната помош кон Србија, а останатите ќе тргнат во текот на наредните часови. Сепак, додека луѓето несебично донираа кој колку има, на плоштадот […]

______________________________________________________________________________________________________

Англиски војник плати 100.000 фунти за операција на лицето на момче од Босна

Англискиот војник Вејн Инграм во 2004 година бил во Босна и Херцеговина на рутинска контрола кога го запознал тогаш четиригодишниот Стефан Славиќ кој имал тешки деформитети на лицето. Раздалеченоста меѓу неговите очи била 4,5 сантиметри, а немал ниту нос. Војникот Инграм кој веќе имал две деца, при посетата на Босна си ветил дека ќе направи […]

______________________________________________________________________________________________________

Руфи Османи поднесе оставка – бара широка коалиција

За време на денешниот состанок на Централното собрание на Националната демократска преродба (НДП), претседателот на партијата, Руфи Османи поднел оставка од претседателската функција, а партијата побара влада на широка коалиција. Опозициската партија од албанскиот политички блок порачува оти Централното собрание смета дека Македонија не успеала да организира слободни и демократски избори. НДП бара меѓународниот фактор […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонка освои второ место на фестивал во Малта

Младата битолчанка Ана Гаштарова која учествуваше на фестивалот „Еуро старс“ на Малта, како единствен претставник од Македонија го освои второто место, а ги изведе песните „Fallin“ и „Hay amores“.  Младата пејачка е поканета да учествува на три реномирани фестивали во Словенија, Бугарија и Полска.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Најмалото пенкало кое црта 3Д

По појавувањето на 3Д печатачи, се појави и 3Д пенкало со кое  може да се пишува и црта во воздух со топење на пластиката пренесува „Дејли мејл“. Со притискање на копчето за само неколку секунди може да се направат најтразлични објекти од тенка пластика. Компанијата „Ликс“ која ја  измисли оваа иновација во моментов собира пари […]

______________________________________________________________________________________________________

Хрватите денот на трудот го прославија со јадење грав на „Максимир“

Голем број жители на Загреб уште рано наутро се собираа во паркот „Максимир“ каде традиционално се прославува  Денот на трудот со порција грав, забавна програма, синдикални пораки и политичка кампања. Градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ во паркот делел црвени каранфили, а обезбедил и 55.000 порции грав. 

______________________________________________________________________________________________________

Деца во „Рингот на смртта“ за да го прехранат семејството

Тајландскиот бокс попознат како „Мау тај“ е боречка вештина во која противниците користат удари со стапала, тупаници, подколеници и лактови, а во Тајланд е национален спорт. Сепак, помалку пзнато е дека со него се занимаваат и околу 30.000 деца кои влегуваат во платени борби и тоа на седум години ризикувајќи тешки оштетувања на мозокот и […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Тајниот луксуз во украинската влада – солена соба, сауни, базени…

По смената на власта во Украина почнаа да се откриваат афери кои се случувале за време на владеењето на Виктор Јанукович, а меѓу последните е невкусниот кич и луксуз кој се криел во Мнистерството за финансии. Сауни, базени, солена соба, сала за бокс, позлатен мебел, насликани ѕидови и плафони беа  откриени по бегството на членовите […]

______________________________________________________________________________________________________

Учениците од траектот кој потона се шегувале несвесни за ситуацијата: Ова е како „Титаник“

Во јавноста се појави видео на ученик од  потонатиот јужнокорејски траект кој во моментите кога бродот почнал да тоне децата се смееле и се шегувале, очигледно несвесни за сериозноста на ситуацијата во која се наоѓаат. Станува збор за снимка од телефон на која момчето вели „Ова е забавно“, а негов другар му одговара „Ова е […]

______________________________________________________________________________________________________

Русите масовно купуваат скапи станови во Лондон

Богатите Руси и Украинци се повеќе вложуваат во лондонските недвижности, пишува „Фајненшал тајмс“, повикувајќи се на податоци на агенциите за недвижности во Лондон. Адам Чалис, специјализиран аналитичар за стамбени недвижности вели дека приливот на рускиот капитал на пазарот на станови во Лондон за една година е зголемен дури за четири пати. Жителите на Русија во […]

______________________________________________________________________________________________________

Нов закон: Децата мора да помагаат во домашните обврски

Родителите во Шпанија наскоро ќе добијат „ново оружје“ во борбата против непослушните деца. Тамошните министри дошле до заклучок дека децата се премногу размазени и невоспитани, па поради тоа одобриле  нацрт закон кој ќе биде воведен наскоро, а според него, децата до 18 години се обврзани да им помагаат на родителите во домот без оглед на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1