Archive by Author

Што гледа Северна Кореја на јутјуб?

Омилена забава на светските медиуми во последно време е откривање на деталите за животот во Северна Кореја, една од најизолираните земји во денешницата. Беше прашање само на момент кога некој ќе најде начин да провери што најмногу гледаат жителите на оваа земја на јутјуб. Според британскиот весник „Гардијан“ најмногу се гледаат видео записи кои ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Се отвори дупка сред град – проголта десетици автомобили

Во Балтимор, Америка поради огромните дождови се отвори голема дупка која проголтала десетици свтомобили. Евакуирани се цели блокови на згради, а некои луѓе биле спасувани дури и од крововите на нивните куќи. Дождовите веќе неколку дена предизвикаа  хаос во сообраќајот, а откажани се и голем број на летови.          

______________________________________________________________________________________________________

Индиец тврди дека има 179 години: „И смртта ме заборавила“

Махаста Мураси ги надживеал и своите деца и внуци и правнуци. Наводно може да докаже дека е стар 179 години.  Во пензија отишок на 122 години, а последниот лекар му починал во 1971 година. Мураси тврди дека е роден 6 јануари 1935 година во Бангалор. Работел како чевлар до 1957 година кога и отишол во […]

______________________________________________________________________________________________________

Aлкохолот од денеска се продава до 21 часот

Наместо до 19 како што беше до сега, од денеска почнува продолженото време за продажба на алкохолните пијалоци. Ова „летно сметање“ на продажба на алкохолните пијалаци трае од денеска па се до крајот на септември. Сепак, и понатаму останува забраната за продажба на алкохол на бензинските пумпи како и на малолетници. Според законските одредби, за […]

______________________________________________________________________________________________________

Главниот на ММФ ќе тужи секс клуб

Поранешниот прв човек на Меѓународниот монетарен фонд Доминик Штрос Кан, кој е обвинет за сексуално вознемирување на келнерка во Њујорк, се закани дека ќе го тутжи белгискиот секс клуб чии иницијали се „ДСК“, кој ги има истите иницијали како и неговото име и презиме. „Додо секс клуб“ требало да биде отворен во Блатон, град на […]

______________________________________________________________________________________________________

Руслана бара Обама да и помогне на Украина

Украинската поп ѕвезда, Руслана, победничка на Евровизија и активист за проевропска Украина, бара од Вашингтон помош и го повикала Барак Обама да покаже храброст и да ги запре акциите на Русија во нејзината земја. „Граѓани од целиот свет, ве молам за помош… Путин претставува предизвик за сите нас“, изјавила на вчерашниот прием во Вашингтон пред […]

______________________________________________________________________________________________________

ДУИ си го кажува своето

По вчерашната средба меѓу лидерите на победничките партии на предвремените парламентрани избори, од Демократската унија за интеграција веќе го објавија списокот на нивните членови кои ќе учествиваат во разговорите на работните групи за состав на новата влада. А за време на митинзите го кажаа и списокот на барања со кои ќе настапат во преговорите за […]

______________________________________________________________________________________________________

Протести контра „ССМ“ во Скопје

Со пароли „ССМ мафија“, „Бараме работнички права“, „Работниците не се робје“ денеска во центарот на Скопје членови на повеќе синдикати протестираа по повод 1 мај – Меѓународниот ден на трудот. Додека Сојузот на синдикати (ССМ) денешниот 1 мај го одбележа симболично со собир на плоштадот „Македонија“ и одржување на свечена седница, членови и претставници на […]

______________________________________________________________________________________________________

„Ленка“ од Куманово протестира

Движењето за социјална правда „Ленка“ и левичарското движење „Солидарност“ денеска на Градскиот плоштад во Куманово организираa првомајски протест на кој учествуваа работници, стечајци, невработени и студенти. На присутните им се обрати Ангела Богоевска, која побара од Владата подобрување на услови за работа и поголеми работнички права. – Бараме измена на Закон за материјално обезбедување на […]

______________________________________________________________________________________________________

Наместо традиоционален протест, во Македонија само симболичен собир

Симболично со собир наместо со протест, Сојузот на синдикати денеска го одбележа денот на трудот. Со штандови на плоштадот во Скопје и свечена седница, првиот човек на ССМ даде оценка за работата од кога тој е на челната позиција. На новинарските прашања дека макар и симболично денеска се протестира во многу европски земји Митревски одговори […]

______________________________________________________________________________________________________

Галерија: Водени топови и солзавец во Турција – први мај низ светот

Претседателот на Туција, Таип Ердоган превентивно го чува плоштадот Таксим со солзавец и водени топови употреби турската полиција за да ги спречи демонстрантите во нивниот обид да протестираат за 1-ви Мај. Иако уште пред неколку дена Ердоган објави дека првомајски протести на Таксим се забранети и на демонстрантите им порача да си најдат друга локација, […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ ги врати мандатите, дефинитивно не ги признава изборите

  По цела ноќ дискусии, Централниот Одбор на СДСМ едногласно ја потврди одлуката на Извршниот одбор на партијата за враќање на пратеничките мандати и непризнавање на изборните резултати.  Според неофицијални извори, дискусијата траела цела ноќ, при што имало спротивставени мислења и ставови, но на крајот сепак била донесена едногласна одлука за враќање на мандатите. Сепак, […]

______________________________________________________________________________________________________

Што постојано пишуваат луѓето околу Ким Џонг Ун?

Ако и малку сте ги следеле случувањата во Северна Кореја, сигурно ви паднало во очи дека на фотографиите покрај лидерот постојано има луѓе кои нешто запишуваат во нотес.    Професорот Џејмс Грејсон од Универзитетот Шефилд, кој воедно е и експерт за случувањата во Северна Кореја вели дека не станува збор за новинари, туку тоа се […]

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Украдоа „ферари“ сред бел ден за една минута

 Ни „ферари“ не може да се спаси од добро обучени крадци. Двајца мажи од Полска тоа го докажаа во градот Мастрихт во Холандија. Тие дојдоа со своето BMW, влегоа во автомобилот марка „ферари 348“ и по неколку секунди го стартуваа моторот и заминаа. Дури и најсовремените алармни системи и блокади не ги спречија. Им требаше […]

______________________________________________________________________________________________________

Ексклузивно: Москва ги прекина дипломатските односи со Вашингтон

Владимир Путин ги прекина дипломатските односи со Белата куќа, пишува американскиот портал „Дејли Бист“. Ова во пракса значи дека Путин повеќе не сака да разговара со Обама, пишува порталот. Овој американски портал истакнува дека ова значи дека односите на Кремељ со Белата куќа се потполно прекинати и практично во моментов не постојат. Путин оваа одлука  […]

______________________________________________________________________________________________________

Американец бара азил во Северна Кореја

Денеска медиумите во Северна Кореја објавија дека 24 годишен Американец бара азил во нивната земја. Милер Метју тод бил уапсен откако во емигрантската служба ја искинал туристичката виза и побарал азил. Портпаролката на американскиот Стејт Департмент, Џен Псаки изјавила дека Америка е запозната со информацијата за апсење на американски државјанин, но дека нема никакви подетални […]

______________________________________________________________________________________________________

Северна Кореја се подготвува за пресметка со САД

 Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун за време на обиколката на воените единици на војниците им порачал да се подготват за претстојниот судир со САД, објавија денеска локалните медиуми. Ун, често ги посетува единиците на терен за да им даде „смерници“ за борбена готовност. Тој најчесто ја фали војската и им носи подароци какопушки и двогледи […]

______________________________________________________________________________________________________

Фотографии од внатрешноста на ферибодот кој потона во Јужна Кореја

 Фотографии закачени од непознат учениик со наслов „Бродот тоне“ станаа најгледани изминативе неколку часа на социјалните мрежи. На фотографиите  се гледа како учениците се без навалени на ферибодот додека тој тоне. За сега се удавени 187 ученици на возрааст од 16 и 17 години, а по останатите се уште се трага.  

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1