Скандал на Евровизија: Победничката песна изведена во мај минатата година?!


Татарка од Крим, Џамала, која победи на годинешното издание на Евросонг под знамето на Украина, поради кое се дигна многу прашина, успеа да ја измами цела Европа.jamala ukraina evrovizija

Тензиите околу сомнителната победа се уште не се смирени, а на интернет се појави снимка на која Џамала ја изведува песната „1944“ во мај минатата година.

Песната „1944“ година зборува за советскиот прогон на Татарите од Крим на Сибир по Втората светска војна, и очекувано многумина не беа задоволни со овој исход. Русија негодуваше и оцени дека нејзината победа претставува победа на политиката.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1