Среќата на луѓето зависи од парите, но до определена граница


Границата за среќа изразена преку пари изнесува 75.000 долари годишно.

pariiiiiiПо поминувањето на овој праг желбата за поголемо богатство не оддалечува од хармоничните односи со нашите најблиски и пријатели и од нашиот личен развој, покажало американското истражување

Истражувањето на Американсото здружение на психолози покажува дека среќата се состои во умереноста и подготвеноста да се спротивставиме на материјализмот.

“Емотивнтата благосостојба расте со приходите, но нема напредување ако се поминат приходите од 75.000 долари” – изјавила авторот на студијата Миријам Тацел , од Њујоршкиот универзитет.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1