Топлотен удар – откажани летовите поради високи температури


Повеќе од 40 авионски летови се откажани во Феникс, Аризона, бидејќи температурата во воздухот е превисока за авионите да можат да летаат.

Метеоролозите очекуваат температурата во текот на денот да достигнат до 49 степени Целзиусови.

Температурниот рекорд на сите времиња во Феникс изнесува 50 степени Целзиусови, а измерен е на 26. август 1990 година.

Воздухот на висока температуриа станува поредок, а тоа влијае на силата на авионските крила, што е клучен принцип на аеронаутиката. Тоа значи дека авионите мораат да постигнат поголема брзина и притисок на тлото за да можат да полетаат.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1