Уапсен Албанец кој подготвувал терористички напад во Австралија


Австралиската полиција уапсила Албанец под обвинение дека подготвувал теористички напад во Бризбејн.

Според Балкан веб, станува збор за 23-годишниот Агим Круези, роден во Австралија. Како шѕо јави дописникот на МИА, тој планирал да изврши терористички напад во предградието на Бризбејн, Логан.albanec-640x294

Австралиските власти покренале обвинение против Круези со 15 точки, главно поврзано со тероризам.

Засега властите не го соопштуваат точното место каде требало да биде извршен теористичкиот напад.

Заедно со Круези е уапсено уште едно лице, кое се товари за поврзаност со ИД, поседување оружје без дозвола и негов илегален транспорт од Сиднеј до Логан и подготовка на терористички акти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1