Украинските сили го повикаа населението да се вклучи во одбраната


Украинските одбранбени сили ги повикаа сите цивили да се приклучат во одбрана, независно возраста.

„Денес на Украина ѝ треба сè. Сите процедури за приклучување се поедноставени. Понесете само пасош и матичен број. Нема ограничувања за возраста“, се наведува во повикот за општа мобилизација на Украинците.

Денеска оружени престрелки се водат во близина на управниот центар на главниот украински град Киев.

Советник на украинската Влада денеска изјави дека се очекува руските трупи во текот на денот да се обидат на навлезат во Киев.

Населението во градот е во скривиници и во засолништа поради постојаните огласувања на сирените за можни напади од воздух.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1