Утре во Зајас ќе се погребаат албанските жртви на масакрите од 1913 до 1940 година


Во Зајас, Кичево, утре ќе бидат погребани посмртните останки на албанските жртви од масакрите од 1913 година па сè до Втората светска војна кои беа пронајдени во некои масовни гробници.

По барање на Организацискиот Совет за откривање на злосторствата врз Албанците во минатиот век, Али Ахмети, како иницијатор на активностите за расветлување на геноцидните злосторства врз Албанците, ќе одржи говор пред присутните.

Погребот на посмртните останки на жртвите на геноцидот врз Албанците ќе се одржи во Меморијалниот центар „Албанска мајка“ во Зајас, кај Кичево со почеток во 13 часот.

Пред извесно време, во Зајас и во други места во Кичево беа откриени масовни гробници на жртвите од масакрите врз Албанците од 1913 година до Втората светска војна.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1