ВИДЕО: Еве како изгледаше симулираниот земјотрес на зграда во Скопје


zgrada novo lisice

Со симулација на земјотрес, кој според експертите бил со јачина од 5,5 степени според европската макросеизмичка скала, се испитуваа издржливоста на новите градби.

Институтот за земјотресно инженерство – успеа на скопјани да им долови како беше кобното утро во 1963 -та година кога главниот град го претрпе катастрофалниот земјотрес.

Бидејки вештачкиот земјотрес беше симулиран на деветиот кат најголем дел од присутните не се чуствуваа баш најдобро.

Како мина симулацијата – видео

Видео – Telegraf.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1