Видео: Еве кои песни ни се конкуренција вечерва


Вечерва во Малме на програмата е втората полуфинална вечер во рамките на 58-то издание на изборот за песна за Евровизија.

g_g_esma-i-lozano-1Очите на македонската јавност вечерва ќе бидат вперени кој Есма и Лозано кои со „Пред да се раздени“ ќе ги бранат боите на нашата држава. Ќе настапат под редниот број 3.

Инаку, оваа година дојде до промени во начинот на гласањето, така што сега ќе се оценуваат сите натпреварувачки песни, наместо поранешните правила кога бодовите од 1 до 12 се доделуваа само за десет најдобри песни според мислењето на публиката и жирито.

Право на глас денеска ќе имаат само гледачите и жирито од земјите учеснички на второто полуфинале како и од три од земјите на „Големата петорка“ – Франција, Германија и Шпанија.

Вечерва ги стискаме палците за Есма и Лозано и „Пред да се раздени“

Хит Портал

Инаку, вечерва на евровизиската сцена ќе настапат 17 држави, од кои само 10 ќе се пласираат во финалето.

Еве кои земји им се конкуренција на Есма и Лозано…

Летонија – PeR – Here we go

Сан Марино – Valentina Monetta – Crisalide

Азербејџан – Farid Mammadov – Hold me

Финска – Krista Siegfrids- Marry me

Малта – Gianlucca Bezzina – Tomorrow

Бугарија – Elitsa & Stoyan – Samo Shampioni

Исланд – Eythor Ingi – Ég Á Líf

Грција – Koza Mostra feat. Agathon Iakovidis – Alcohol Is Free

Израел – Moran Mazor – Rak Bishvilo

Ерменија – The Dorians – Lonely planet

Унгарија – ByeAlex – Kedvesem

Норвешка – Margaret Berger – I Feed You My Love

Албанија – Adrian Lulgjuraj & Bledar Sejko – Identitet

Грузија – Nodiko Tatishvili & Sopho Gelovani – Waterfall

Швајцарија – Takasa – You and me

Романија – Romania Cezar – It’s my life

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1