Владата одлучи: Забранет влез за руските авиокомпании во воздушниот простор


Владата на Република Северна Македонија донесе одлука да воведе забрана за влез во воздушниот простор на територијата на Северна Македонија за авио компании од Руската Федерација.

Оваа одлука, како што соопшти владината прес-служба, со која се приклучиме на препораките на ЕУ и на земјите членки кои веќе донесоа таква одлука, е донесена на денешната 18-та седница.

-Владата ја задолжи АД во Државна сопственост за вршење на дејноста давање услуги во воздухопловната навигација М-НАВ да ја отпочне постапката за спроведување на оваа одлука и да ги извести Европските воздухопловни власти за забраната за влез во воздушниот простор на Северна Македонија за авио превозници регистрирани во Руската Федерација, се наведува во владиното соопштение.

Од оваа одлука се изземаат хуманитарните и летовите кои се во случаи на итност.

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1