Внукот кој крвнички си ја уби бабата во Драчево ќе оди на психијатриско лекување


Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство во Скопје до Основниот суд Скопје 1 доставил предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа на 20-годишното момче кое ја уби својата баба во Драчево.

– Лицето се товари дека на 10.12.2018 година, во состојба на непресметливост, при вршење семејно насилство, ја лишил од живот оштетената, негова баба по мајка. Тој и нанел повеќе убодни рани со нож, а една засецна рана во пределот на вратот довела до брзо губење крв и била смртоносна. Извршителот потоа сам се пријави во полициска станица и призна дека ја лишил од живот неговата баба, се наведува во соопштението од Основниот суд Скопје 1.

Оттаму информираат дека предлогот за задолжително психијатриско лекување и чување на момчето во здравствена установа се темели на наодите од прибавениот вешт наод и мислење од вешто лице од областа на психијатријата. Со овој наод, велат од судот, се констатира дека обвинетиот во моментот на извршување на делото бил во состојба на непресметливост како резултат на акутно психичко растројство поради трајна душевна болест.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1