Во камионот-ладилник, од 39 жртви, 10 биле деца


Полицијата ги идентификуваше сите жртви од „камионот на смртта“ во кој беа пронајдени 39 тела на мигранти од Виетнам на 23 октомври годинава. Во камионот-ладилник кој беше откриен во Есекс, во близина на Лондон, имало тела и на десет тинејџери.

Идентификацијата ја извршија британските васти во соработка со виетнамската полиција.

– Наш приоритет беше да ги идентификуваме жртвите, да го сочуваме достоинството на оние кои го загубиле животот и да ги поддржиме семејствата и пријателите – изјавија од британската полиција.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1