Војна меѓу Вечер и Вест – Хомосексуалнци и голи новинарки – што е следно?


vest i vecer

Откако дневниот весник ВЕСТ објави анкета на својата веб страна со прашање ,,Која од новинарките теба да го интервјуира Никола Груевски со раширени нозе“ , каде со фотографии беа посочени 12 македонски познати новинарки и водителки,  меќу кои и уредничката на Вечер, Ивона Талевска Вечер враќа со наслов ,, Има ли хомосексуалци меѓу новинарите? ,, каде како пример се посочени тројца македонски новинари и водители, а во текстот стои – 

,, По неколку обиди повторно се најавува геј (сексуална) парада во Скопје. Во кампањата за овој настан се истакнуваат неколку македонски новинари, кои за многумина тврдат дека се хомофоби само затоа што не се хомосексуалци или нивни приврзаници. Во тие настапи таквите новинари забележително имаат отпор кон жените, а особено кон жените-новинарки.
Ги покануваме читателите да ни посочат имиња на новинари кај кои забележале вакви појави и евентуално да ни пренесат нивни искуства. Ние, за почеток, ги посочуваме главниот уредник на Вест, Горан Михајловски, поранешниот уредник на А1, а сега на порталот Либертас, Ацо Кабранов, како и неговиот колега, уредникот на Крема, Зоран Василевски.,,

До каде ќе оди и до кога ќе трае битката? 

novinari

 

 

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1