Запрепастувачки случајности кои нема да поверувате дека се случиле


Рационалниот дел од нашиот мозок ни кажува дека нема ништо чудно во случајностите. Кога ќе ја земете предвид целата човекова историја ќе наидете на голем број на случаеви во кои ќе си споменете ситуации во кои ќе кажете „Какви се шансите за ова“.


Но, и покрај сето тоа не се менува фактот што некои од нив се вистински и нависнита предизвикуваат длабоко чувство на чудни коинциденции.

 Проклетството на змејот

20 години по неразјаснетата смрт на Брус Ли, во подеднакво неразјаснети околности настрада и неговиот син Брендон.

За време на снимањето на Гавранот беше застрелан со пиштол во кој не требаше да има (вистински) куршуми, а оклностите за неговата смрт толку многу се слични со дејството на филмот, така што во истиот момент покренаа приказна за проклетство.

Всушност ликот на Гавранот исто така е застрелан со пиштол за кој што се мислело дека е празен и тоа ноќта пред да се ожени.

Исто како и Брендон кој ја планираше венчавката со својата свршеница откако ќе ја сними последната сцена од филмот.

Левораките американски претседатели

Низ целата американска историја, народот ва мал број на случаеви одбирал претседатели кои што биле десничари со кафеави очи. Повеќе им лежи да одберат човек левак со сино-зелени очи.

И покрај тоа што само 10% од населението во САД се леваци, сепак токму од истите тие многу често излегувале американските претседатели.

Во изминатите две децеии речиси секој претседателски кандидат е левак. Во 2008 година Барак Обама и Џон Мекејн биле леваци.

Во 1992 година сите тројца кандидати за претседатели Бил Клинтон, Џорџ Буш Постариот и Рос Перот.

Кенеди пред да почине

една од најконтраверзните случајности е атентатот на претседателот Кенеди за кои многумина велат дека го пречуствувал.Неговата сопруга Џеки била загрижена што тој ќе се вози низ градот во отворен автомобил а Кенеди ја утешил со зборовите ,,Џеки ако сака некој да пука на мене од прозор со пушка додека автомобилот вози низ улиците – ќе пука и онака, не грижи се затоа,, како што е познат атентатот на Кенедеи беше извршен со пушка од која преку прозорецот на една од зградите стрелаше атентаторот Ли Харви Освалд во претседателот додека тој со отвореното возило се движеше низ улиците.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1