Завршни зборови за обидот за убиство на Села


Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за обидот за убиство на лидерот на Алијансата на Албанците Зијадин Села. На рочиштето треба да се продолжи со изнесување на завршните зборови.

На минатото рочиште обвинителството го повлече обвинението против еден од десетмината обвинети Сашо Сенков за кој како што кажа нема докази. За двајца, Стојан Павлески и Цео Ѓорѓиевски, пак, направи преквалификација од обид за убиство во насилство и тие на предлог на обвинителство излегоа од затворски односно куќен притвор. Судот им ги одзема пасошите и им определи еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1