Зијадин Села останува во владината коалиција


Алијансата за Албанците останува во владината коалиција. Ова, соопшти за МИА протпаролот на партијата Флакрон Беџети, е потврдено на средба помеѓу премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев и претседателот на Алијансата за Албанците Зијадин Села.

Според него, нивната партија продолжува да биде дел од Владата со своите претходни позиции.

– Средбата беше конструктивна, во позитивен дух, на која меѓу другото се разговараше за продолжување на реформите, со заедничка посветеност на реформската влада. Алијансата за Албанците продолжува да биде дел од Владата со оние позиции кои претходно беа договорени во составот на парламентарното мнозинство и создавањето на реформската влада, рече за МИА Беџети.

Во однос на тоа дали веќе има наследник на Арбен Таравари за министер за здравство, со оглед на тоа дека веќе тој е градоначалник на Гостивар, Беџети изјави дека уште нема конкретни имиња за оваа владина позиција.

– Прво очекуваме Централното претседателство на партијата да назначи лице кое ќе го наследи Таравари, а потоа и ќе излеземе со офицјална информација, рече Беџети додавајќи дека се уште не е одредена седница на Централното претседателство на Алијансата за Албанците.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1