Биткоинот достигна рекордна вредност од над 3.400 долари


Виртуелната валута биткоин достигна ново рекордно ниво од над 3.400 долари, по континуираниот раст изминативе два месеци.

Како што јави Би-Би-Си, биткоинот достигна вредност од 3.451,86 долари според ценовниот индекс Коиндеск Биткоин.

Со достигнувањето на ваквото ниво, вкупната пазарна вредност на сите биткоини надмина 56 милијарди долари.

Растот на вредноста на биткоинот е резултат на неговата зголемена примена поради растот на популарноста на финансиските технологии.

Според финасискиот аналитичар Мајкл Парсонс ваквиот раст на вредноста на биткоинот покажува дека виртуелната валута е „многу поотпорна, отколку што се мисли“.

– Ова исто така наведува на заклучокот дека има простор за повеќе видови биткоини, смета Парсонс.

Вкупната пазарна вредност на сите виртуелни валути, вклучлитечно и на етереумот и лајткоинот, вчера достигна речиси 118 милијарди долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1