Денеска е саботата посветена на покојните- Мажите никако да не го прават ова денес


Православните верници денес ја одбележуваат првата сабота по Велигден.

Оваа сабота ја празнуваат жените, а мажите го одбележуваат овој ден на необичен начин, имено на овој ден никој не се бричел ниту шишал.isus ikona

Сабота е инаку, според народните обичаи, ден на вдовците или мртовечки ден и посветена е за помен на мртвите, а оваа сабота, како ден, е посветена на покојните, има нагласен мртовечки карактер, ште се гледа по нешишањето и небричењето на мажите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1