Внимавајте на овие работи – уреди кои трошат струја и кога не работат


Дали знаете дека некои апарати во домаќинството водат “таен” живот и продолжуваат да работат дури и кога ќе го стиснете копчето за исклучување.

Полнач без мобилен телефон

Полнач оставен во струја троши енергија дури и кога на него не е приклучен телефон. Потрошувачката е минимална, па нема претерано да ве удри по џебот.

Компјутери и лаптопи

Дури и кога се исклучени работат и трошат струја. Но ако ги исклучите од струја ќе заштедите и до 100 евра годишно.

Уреди со тајмер

Со исклучување на еден толку незабележителен детаљ како што е тајмерот на вашиот шпорет, микробрановата печка или машината за перење годишно ќе заштедите и до 120 евра.

Телевизори

Дали знаете дека со притиснување на копчето за исклучување всушност телевизорот го префрлувате во режим на мирување. Ова годишно ви зема околу 25 евра.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1