10 години ни велеа дека е здрава – сега сојата прогласена за опасна по здравјето


Промовирањето на храната од соја како здрава храна е опасност за човештвото, се наведува во најновите документирани истражувања. Иако опасностите кои ги предизвикува сојата се детално документирани во научната литература, многу здравствени и фитнес советници ја промовираат како здрава храна.
Но еве како сојата негативно влијае на вашето тело:
soybean2– Сојата содржи високо ниво на фитинска киселина, која ја спречува апсорпцијата на малциумот, магнезиумот, бакарот, железото и цинкот. Потопувањето во врела вода и бавното, долго готвење на сојата не ја елиминираат фитинската киселина.
– Исхраната богата со фитинска киселина драстично го забавува растот кај децата.
– Растителниот естроген којшто е пронајден во сојата, наречен фитоестроген, штетно влијае врз функцијата на бубрезите, а предизвикува рак на дојките кај возрасни жени.
– Вештачкото млеко за бебиња на соина база предизвикува автоимуни заболувања на штитната жлезда.
– Соините производи содржат високо ниво на отровниот алуминиум, кој негативно влијае на нервниот систем и поттикнува појава на Алцхајмерова болест.
Следниот пат кога ќе посегнете по некаков соин производ, добро размислете дали навистина сакате да го купите и покрај овие сериозни предупредувања.
Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1