Tag Archives: s1

Детали за сообраќајката во која загина Шабан Шаулиќ: Tргнал на аеродром – Пијан возач удрил во него

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ загина во страотна сообраќајна несреќа во Германија. Неофицијално, Шабан со автомобилот тргнал на аеродром кога му се случила несреќата. Со автомобилот не управувал тој, тука имал возач. Со него бил и неговиот кум кој исто така е повреден. Покрај Шабан во автомобилот бил и музичарот Мирсад Кериќ. Според последните […]

______________________________________________________________________________________________________

Гордана Силјановска Давкова е кандидатот за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова е кандидатот од ВМРО-ДПМНЕ за претседател на државата на претстојните изборите закажани за 21 април. Силјановска е избрана попладнево на партиската конвенција со вкупно 408 гласови. Со тоа, ја освои номинацијата уште во првиот круг. На конвенцијата присуствуваа 553 делегати, а гласаа 519. Силјановска беше еден од деветте кандидати на […]

______________________________________________________________________________________________________

Во акцијата на МВР уапсени околу 20 терористи

Полицијата уапсила околу 20 припадници на ИСИС, на кои им е определен притвор, јавува порталот 24 Инфо. Според неофицијални информации, порталот објави дека полициската акција била изведена утрово околу 5 часот во повеќе градови во земјава, а запленето е големо количество на пешадиско оружје. МВР вечрва излезе со соопштение дека бил спречен терористички напад од […]

______________________________________________________________________________________________________

Во пасошите на граница почна да се става печат со новото име

Печат со новото име Република Северна Македонија почна да се става во пасошите при влез или излез од државата на граничните премини, согласно спроведувањето на обврските од Договорот од Преспа, потврдија за МИА од МВР. Оваа мерка, која е дел од планот на Меѓуресорската работна група за извршување на обврските од Договорот од Преспа, почна […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија завиена во црно: Познати 14–те загинати во автобуската несреќа

Познат е идентитетот на 14 патници кои го загубија животот во вчерашната автобуска несреќа кај Карпалак. Раметула Абдураими, единец во семејството Абдураими Валдете Хамити (1989), од Дебреште, мајка на две деца Јовица Трпевски, од Гостивар, син на пратеникот Благојче Трпевски Бесим Камбери, с. Сенокос, гостиварско Онур Садику (19), од Гостивар Есат Емрули, од Гостивар Ајдин […]

______________________________________________________________________________________________________

ВО ЖИВО: Страотна сообраќајка на патот Скопје – Тетово, повредените патници од автобусот згрижени на скопските клиники, …

страотна сообраќајна несреќа попладнево во 17 часот се случи на автопатот Скопје – Тетово кога автобус полн со патници излета од патот кај село Ласкарци. Повредените патници на автобусот се згрижени во Градската болница во Скопје и на други клиники, а околу 19.30 часот за состојбата на повредените патници изјава ќе даде министерот за здравство […]

______________________________________________________________________________________________________

Уште еден смртен случај од морбили: 13-месечно бебе почина на Детска клиника, трета жртва досега

13-месечно бебе од тетовско почина на Детската клиника. Ова е третото дете жртва на морбилите. Состојбата станува алармантна. Министерството за здравство соопшти дека синоќа на Клиниката за детски болести починало 13-месечно дете од тетовскиот регион од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници), кое претходно не било вакцинирано. Министерството за здравство во соопштението изразува жалење за […]

______________________________________________________________________________________________________

Распишани се шестите претседателски избори

Претседателот на Собранието,Талат Џафери пред малку стави потпис на решението со кое ги распиша претседателските избори. Првиот круг на претседателските избори ќе се одржи на 21 април,а вториот круг на 5 мај . Претходно премиерот Заев изјави дека е можен консензуален претседателски кандидат , а за себе рече дека би бил идеален кандидат , но […]

______________________________________________________________________________________________________

25 годишна девојка од Охрид починала поради компликации од свински грип.

Уште една жртва на свински грип во Македонија. По петгодишното девојче кое почина на Детската Клиника, здравствените власти денеска потврдија дека опасниот вирус земал уште еден човечки живот. Станува збор за 25 годишна девојка со Даунов синдром. 25 годишна девојка од Охрид завчера починала на КАРИЛ поради компликации од свински грип. Пациентката на Клиниката за […]

______________________________________________________________________________________________________

Земјите членки на НАТО го потпишаа Протоколот за членство на Македонија во Алијансата

Амбасадорите на 29 земји членки на Северно-атлантската алијанса денеска во седиштето на организацијата го потпишаа Протоколот за членството на Македонија во НАТО. На церемонијата во седиштето на Алијансата, во Брисел, присуствуваше министерот з анадвбрешни работи Никола Димитров, кој утринава директно допшатува во Брисел од Вашингтон. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на почетокот изјави дека […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: НАТО, ни кажа добредојде – Ова е голем историски ден за земјата

Ова е голем, историски ден за сите наши граѓани. Денес, најголемиот безбедносен сојуз на светот, НАТО, ни кажа добредојде. Денес седнавме рамо до рамо со нашите сојузници, на иста маса, во иста Алијанса. Ова на својот Фејсбук профил го напиша премиерот Зоран Заев по потпишувањето во Брисел на Протоколот за прием на Македонија во НАТО. […]

______________________________________________________________________________________________________

Професорката Силјановска поднела кандидатура до ВМРО-ДПМНЕ, вкупно 9 кандидати за Конвенцијата

Вкупно девет кандидатури пристигнале до ВМРО-ДПМНЕ за претстојната Конвенција на која ќе се избира кандидат за претседател на државата, дознава Лидер од извори во партијата. Изворот за порталот потврдува дека професорката Гордана Силјановска Давкова по иницијативата на 30 интелектуалци, кои побараа од неа да се кандидира за претседател, испратила кандидатура до Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Покрај […]

______________________________________________________________________________________________________

Опасната бактерија МРСА на Стоматолошкиот клинички центар – нема опасност смирува МЗ

Министерството за здравство информира дека нема опасност од зараза со бактеријата МРСА, откако таа е пронајдена кај еден од вработените на Универзитетски стоматолошки клинички центар „Свети Пантелејмон“ – Скопје. – Во установата се преземени сите мерки за дезинфекција и изолирање на бактеријата. Вработениот кај кој е потврдено присуство на бактеријата е изолиран и не доаѓа […]

______________________________________________________________________________________________________

Надрилекар од Србија обвинет за смртта на Славчо Петров

Надрилекар од Србија е виновен за смртта на 31 годишниот Македонец Славчо Петров, обвинува неговата сестра. Таа во телефонски разговор за сител тврди дека Мирољуб Петровиќ од Крушевац кој бил противник на традиционалната медицина, ги убедувал дека со тревки ќе го излекува туморот на мозокот на нејзиниот брат. Јовановиќ раскажа дека првиот контакт со доктортот […]

______________________________________________________________________________________________________

Каменос преку Твитер повикува на масовни оставки за да се блокира ратификацијата

Претседателот на Независни Грци и до неодамна коалициски партнер во владата, Панос Каменос, преку неговиот Твитер профил, утрово побара масовни оставки на пратениците за да се спречи ратификацијата на Договорот од Преспа, јави дописничката на МИА од Атина. -До 14 часот можеме да го блокираме гласањето на Договорот од Преспа со оставка на 101 пратеник. […]

______________________________________________________________________________________________________

dogovor grcija

Грчко МНР: Договорот од Преспа не признава македонски народ или македонска нација

Во актуелната грчка кампања за толкување на придобивните на Договорот од Преспа, на интернет страницата на грчкото Министерство за надворешни работи се одговара и на неколку најчесто поставени прашања. Едно од тие прашања е: Дали ние ја признаваме „македонската нација“ и „македонскиот јазик“? Одговорот на Грција е – не. Еве го во целост одговорот на […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставниот суд за Законот за јазици

ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува иницијатива до Уставниот суд за оцена на уставноста на Законот за двојазичност, кој беше донесен на насилнички начин од страна на власта, со газење на Уставот, законите и процедурите за донесување и објавување на законите. Указот за прогласување на законот за двојазичност е објавен само со потпис на Талат Џафери и без […]

______________________________________________________________________________________________________

Азманов: Ми дојде Боки 13 и ми побара 50.000 евра рекет за да немам никакви проблеми

По повод најавената ТВ-емисија „Инсајдер“ што ќе се емитува на 1 ТВ, на која се споменува името на Зоран Азманов, претседател на надзорниот одбор на Настел ДООЕЛ, тој денеска на прес конференција кажа дека против сопственикот на телевизијата Бојан Јовановски, поднел кривична пријава за изнуда и за изнесување невистини, пренесува Прес24 Азманов на средбата со […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1