Tag Archives: s1

Коронавирусот ја однесе и десеттата жртва во Македонија

Ноќеска на Инфективната клиника во Скопје од коронавирусот почина 65 годишна жена од струшко Лабуништа. Таа имала претходни заболувања, хронично опструктивна белодробна болест, дијабетес, срцева слабост и обезност, информира министерот за здравство Венко Филипче. Што се однесува до пациентката која во неделата наутро почина во болница во Струга, а на која постморум и е земен […]

______________________________________________________________________________________________________

Двајца нови починати од Ковид-19, 44 новозаболени, вкупно 329

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби од Ковид-19 починаа двајца мажи, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар. Починатиот од Куманово имал дијабет, атријална фибрилација, хипертензија и обезност, додека починатиот од Дебар имал ХОБ (Хронично обструктивен бронхит) и хипертензија […]

______________________________________________________________________________________________________

79 годишен пациент од Дебар, седма жртва од коронавирсуот, 26 нови случаи на заболени

Нов смртен случај и нови 26 заболени од корона вирусот во земјава за изминатово деноноќие. Вкупната бројка на инфицирани од опасниот вирус се искачи на 285. Министерот за здравство Филипче на својот Фејсбук профил информираше дека утринава починал 79-годишен пациент од Дебар. Пациентот е дијагностициран позитивен на Ковид-19 на 23 март, а со влошена здравствена […]

______________________________________________________________________________________________________

Два нови смртни случаи во Македонија – мажи на 31 и на 91 година подлегнаа на заболувањето од Ковид-19

Двајца мажи, едниот на 31 година, другиот 91-годишен, се новите жртви на корона вирусот во земјава, соопшти министерот за здравство Венко Филипче. Двајцата починале на Инфективната клиника во Скопје. Постариот пациент осум дена се борел со болеста, а помладиот бил хоспитализиран на 23 март, но рано утрово починал поради многу тешка клиничка слика. Денеска има […]

______________________________________________________________________________________________________

МЗ: Регистрирани 22 нови случаи на коронавирус,вкупно 241, почина 66 -годишна пациентка од Струга

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (9), Куманово (3), Струга (3), Тетово (2), Дебар (2), Прилеп (2), Битола (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 241 лице. Според местото на живеење, досега […]

______________________________________________________________________________________________________

Мапа на заболени во Скопје: најмногу позитивни на коронавирусот има во Карпош

Институтот за јавно здравје по претходната најава што ја даде министерот за здравство Венко Филипче, изработи детален приказ на општините во Скопје од каде што се лицата кај кои е дијагностициран коронавирусот. Од Карпош се 27 лица, од Гази Баба 20, од Кисела Вода 20, од Центар 20. Има 11 лица кои се од друг […]

______________________________________________________________________________________________________

НЛБ и Халк Банка: Одложено плаќањето на кредитите за 6 месеци за физички лица

Со цел полесно надминување и ублажување на негативните ефекти од кризната ситуација предизвикана од пандемијата на вирусот COVID-19, НЛБ Банка презема посебни мерки за поддршка на сите свои клиенти, физички и правни лица преку посебни услови за олеснување на отплатата на сите кредитни изложености, соопштуваат од банката. Новата понуда е согласно донесената одлука од НБРСМ […]

______________________________________________________________________________________________________

Мобилна болница со 130 кревети ќе биде поставена до Инфективната клиника

Мобилна болница на почетокот на идната недела ќе биде поставена до Универзитетската клиника за инфективни болести, во која ќе се сместат 130 кревети, истакна денеска министерот за здравство Венко Филипче. – Мобилната болница треба да го надополни капацитетот, тоа е болница која ја користи Армијата. Имавме интензивна комуникација со министерката за одбрана и целосно излегоа […]

______________________________________________________________________________________________________

Борис Џонсон позитивен на Ковид-19

Британскиот премиер Борис Џонсон е позитивен на коронавирусот, јави Би-Би-Си, а тој го потврди истото и на својот профил на Твитер. Џонсон засега има благи симптоми. – Имам треска и кашлица. По совет на лекар, се тестирав и сум позитивен. Јас сум во самоизолација, работам од дома и сум во постојана комуникација со моите колеги […]

______________________________________________________________________________________________________

Благ пад на новозаболени од коронавирусот, 18 новоинфицирани, вкупниот број се искачи 219

Бројката на заболени од корона вирусот во Македонија достигна 219. Во изминатото деноноќие, од вкупно 18 новорегистрирани случаи, 11 се од Скопје, четири од Прилеп, во Куманово се потврдени два нови случаја и уште еден во Тетово. Бројката на починати и излекувани останува непроменета информира министерот за здравство Венко Филипче и додаде дека простор за […]

______________________________________________________________________________________________________

24 нови случаи на коронавирус, вкупно 201

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 24 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Куманово (4), Дебар (2), Охрид (1), Штип (1), Тетово (1). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 201 лица. Според местото на живеење, досега случаи на […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Пет лица од Клиниката за кожни болести се позитивни на коронавирус

Пет од 29-те нови регистрирани случаи позитивни на коронавирусот се лица поврзани со заболената поранешна директорка на Клиника за кожни болести. Тие се асимтоматски, без симптоми на заболување, но нивните тестови за коронавирусот се позитивни. Лицата биле и ќе останат во домашна изолација, и ќе бидат во контакт со лекари од Инфективната клиника. Како што […]

______________________________________________________________________________________________________

29 нови случаи на коронавирус во земјата, вкупно 177 дијагностицирани пациенти

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 29 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (20), Куманово (3), Велес (3), Прилеп (2) и Дебар (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 177 лица од кои 1 излекуван и 2 починати пациенти. […]

______________________________________________________________________________________________________

Упатство за граѓаните за закажување на тестирање за коронавирус кај матичен лекар

Доколку граѓаните имаат некој од следните симптоми: сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, најпрвин треба да се јават по телефон кај својот матичен лекар. Заради заштита на сопственото здравје и здравјето на другите граѓаните не смеат да одат во ординација, туку исклучиво да се јават по телефон кај својот матичен лекар. Матичниот лекар […]

______________________________________________________________________________________________________

Регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 12 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (7) и Куманово (5). Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот изнесува 148 лица од кои 1 излекуван и 2 починати пациенти. Според местото на живеење, досега случаи […]

______________________________________________________________________________________________________

Двегодишно дете е најмладиот пациент заболен од коронавирус во Македонија

Според податоците објавени на веб-страницата на Институтот за јавно здравје, најмладиот пациент во Македонија заболен од коронавирус е двегодишно дете, а најстариот пациент има 91 година. Во деталниот дневен извештај на Институтот за јавно здравје, пишува дека „возраста на заболените се движи од 2 до 91 година (просек 42,2 години), а најголемиот број заболени (23 […]

______________________________________________________________________________________________________

ИМАМЕ ДОВОЛНО И КИНИН И СУМАМЕД – ако се дозволи, мoже да се лекуваат 10 илјади пациенти

Во земјава има доволни количини и на кинин, лекот против маларија, и на сумамед, антибиотик, лекови за кои најновите светски студии укажуваат дека ако се користат во комбинација, можат да бидат ефикасни во лечење на заболените од опасниот коронавирус. Од Министерството за здравство тврдат дека лекот против маларија, кинин, во земјава го има во доволни […]

______________________________________________________________________________________________________

22 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 22 нови случаи на коронавирус во земјата. По градови: Скопје (15), Дебар (4), Куманово (2) и Охрид (1). Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска до 12.00 часот, изнесува 136, од кои 1 излекуван и 2 починати пациенти. Според местото на […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1