Tag Archives: s1

„Моќна грчка армија“ го хакирала МОН, тврдат дека влегле и во Телеком, Народна банка и М. за надворешни

Само во еден месец направивме упад во неколку македонски институции, велат грчките хакери во интервјуто направено пред три дена за Европската агенција за сајбер безбедност. Моќната грчка армија тврди дека не го хакирала само МОН туку и Министерството за надворешни работи, македонски Телеком и Народната банка. Велат дека освен во македонскиот, пробиле и во нигерскиот […]

______________________________________________________________________________________________________

Влез во Бугарија само со негативен ПЦР тест

На сите државјани на Република Македонија од 20 јануари им е дозволен влез во Бугарија со приложување на валиден сертификат за вакцинација против КОВИД 19 или сертификат за прележана болест, заедно со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа. За влез на малолетни лица од 12 до 18 години, исто така е задолжителен негативен […]

______________________________________________________________________________________________________

Почетокот на второто полугодие одложен за 1 февруари

Почетокот на второто полугодие во основните и средните училишта се одложува за 1 февруари годинава, одлучи Владата на Република Македонија сношти на владина седница по препорака на Главниот координативен кризен штаб и согласно епидемиолошките информации дека земјата се наоѓа во пик на заразата. Согласно одлуката, како што соопшти Министерството за образование и наука (МОН), наставата […]

______________________________________________________________________________________________________

Избрана новата Влада на Република Македонија

Со 62 гласа „за“, 46 „против“ и без воздржани вчера пред полноќ во Собранието избрана е новата Влада на Република Северна Македонија која ќе ја предводи премиерот Димитар Ковачевски. Овој владин кабинет предводен од СДСМ ќе има еден член повеќе од претходниот – министер без ресор за дијаспора, место што и припадна на Алтернатива. Ковачевски […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата тврди решение има, радијаторите ќе бидат топли

Скопјани нема да остаат без парно, а БЕГ успеа да ги задржи лиценците. По неколку дена неизвеснот, Владата и снабдувачите со топлинска енергија успеаа да постигнат договор за тоа како да се надмине проблемот со греењето. Следната недела ќе се прогласи кризна состојба на пазарот со топлинска енергија. Додека трае, ЕСМ целосно ќе го превземе […]

______________________________________________________________________________________________________

На Ѓоковиќ му е поништена визата за Австралија

Австралискиот министер за имиграција Алекс Хок ја искористи својата лична моќ за да му ја поништи визата на Новак Ѓоковиќ, јави „Ејџ“. Адвокатите на српскиот тенисер се подготвуваат веднаш да поднесат судска забрана против одлуката. – Го искористив своето овластување согласно Законот за имиграција за да ја поништам визата што ја имаше Новак Ѓоковиќ. Поради […]

______________________________________________________________________________________________________

Владата дозволи пушење електронски цигари во затворени јавни објекти

Електронските цигари ќе бидат дозволени во затворени објекти. Ваква одлука донесе Владата постапувајќи по мислењето на Министерството за здравство кое ги издвои електорнските од обичните цигари. Од земјите во регионот, електронските цигари се третираат исто како обичните во Црна Гора и Хрватска. Односно забрането е пушење во затворен простор. Во светот во вкупно 32 земји […]

______________________________________________________________________________________________________

ЛУЃЕТО ВРЕСКАА, БЕШЕ ХОРОР! Изјава на преживеан патник за ТВ Клан (ВИДЕО)

Младата двојка која ја преживеа трагедијата во Бугарија, 26-годишниот Љуљзим Сулејмани од Прешево и неговата свршеничка, Медина Љутфи (25) од кумановски Сопот, од софиската Клиничка болница го раскажаа пеколот што го доживеале на автопатот, кога изгоре автобусот на туристичката агенција „Беса Транс“ и животот го загубија 45 луѓе. Сулејмани го скршил прозорецот од автобусот и […]

______________________________________________________________________________________________________

Најмалку 20 од загинатите се од Студеничани, меѓу нив наставничка со својата малолетна ќерка

Меѓу 46-те жртви во пожарот кој го зафати автобусот на автопатот Стума во Бугарија, најмалку 20, а можеби и повеќе се од територијата на Општина Студеничани, каде денеска владее неизмерна тага и болка, пренесува „Слободен печат“. Според неофицијални информации над 20 и повеќе лица од загинатите се од територијата на општина Студеничани. Жалосно, немаме зборови […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицкоски: Заев е навреда за интелигенцијата на македонскиот народ

На прашањето за ставот околу промената во врвот на СДСМ и на Владата на Република Македонија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Плусинфо вели дека премиерот Зоран Заев е навреда за интелигенцијата на македонскиот народ. Овој потег на Заев го ценам како веслање на суво. На овој начин тој повторно се обидува да ја навреди […]

______________________________________________________________________________________________________

Здравствен центар Врање: Одобрено е трета доза на вакцина за македонските државјани

Од вчера одобрено е давање трета бустер доза вакцина за граѓаните на Република Северна Македонија, соопштија од Здравствениот центар Врање. Како што јави дописникот на МИА од Белград, од Здравствениот центар соопштија дека примарно е имунизацијата на српските граѓани да се одвива непречено. -Вакцинацијата ќе се врши согласно важечките епидемиолошки мерки против Ковид-19. Исто така, […]

______________________________________________________________________________________________________

Убиениот во Кавадарци се обидел да раздвои две лица, бил удрен со дрво во глава па избоден

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кавадарци заедно со екипа на крим техника изврши увид на местото каде вчера со остар предмет едно лице беше лишено од живот, соопштија од ОЈО Кавадарци. – На 15 ноември 2021 година, околу 23:30 часот, по претходна вербална расправија на осомничениот со друго лице, оштетениот се обидел да ги […]

______________________________________________________________________________________________________

Во четврток ќе се гласа за доверба на Владата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за четврток ја закажа седницата на која треба да се гласа доверба на Владата, откако вчера до него ваква иницијатива со потписи од 61 пратеник поднесоа ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, АА и Алтератива, Беса и Левица. Потоа, според партиски информации, Џафери го повикал премиерот Зоран Заев на средба во Собранието, а […]

______________________________________________________________________________________________________

Кој ви дозволи тука да копате? – Стевчо Јакимовски запре прекопување на улица во Карпош | ВИДЕО

Стевчо Јакимовски новиот градоначалник на Карпош објави видео како прекинува, како што вели тој, „диво“ копање на улицата Букурешка. „Почитувани граѓани на Карпош, Сакам да ве информирам дека по пријава на граѓани за „диво“ копање на улицата Букурешка, утрово излегов на терен за лично да се запознаам со ситуацијата. Од одговорното лице на фирмата што […]

______________________________________________________________________________________________________

СДСМ со соопштение за најавите за ново парламентарно мнозинство

Владејачката СДСМ соопшти дека доколку опозициската ВМРО-ДПМНЕ навистина има ново парламентарно мнозинство очекува тоа да се потврди низ соодветните собраниски процедури и евентуален избор на нова Влада. „Односно ќе видиме дали ќе се избере нова анти-Преспа, анти-НАТО, анти-ЕУ и антидемократска влада со учесници во крвавите настани од 27 април“, се вели во соопштението на СДСМ […]

______________________________________________________________________________________________________

Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук објави фотографии со челниците на ААА, Левица и БЕСА и напиша дека имаат ново парламентарно мнозинство. „Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Не чекаат силни предизвици, свесни и благодарни за поддршката заедно ќе успееме. Македонија ќе успее! Имаме ново парламентарно мнозинство“, напиша Мицкоски.

______________________________________________________________________________________________________

Еден ден пред изборите Владата донела Уредба за кризна енергетска состојба

Еден ден пред изборите, во саботата, Владата донела Уредба за прогласување кризна состојба поради состојбите во енергетиката. Оваа уредба е објавена во Службен весник, пишува Сител.мк. „За критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни непогоди, хаварии и нарушување на пазари на еликтрина енергија во кризна состојба, мерките што […]

______________________________________________________________________________________________________

16-годишното девојче кое почина на Инфективна немало хронични заболувања

Вчера попладне на Инфективна почина 16 годишното девојче кое со денови се бореше за живот на клиниката. Малолетничката била транспортирана на скопските клиники во тешка здравствена состојба поради компликации од Ковид-19. Лекарите од Инфективна немаат податоци дека детето имало претходни хронични заболувања. Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат во текот на денот ќе иницираат вонреден […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1