Tag Archives: s1

Мицкоски: Имаме ново парламентарно мнозинство

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук објави фотографии со челниците на ААА, Левица и БЕСА и напиша дека имаат ново парламентарно мнозинство. „Новата иднина доаѓа, ново време и нова надеж. Не чекаат силни предизвици, свесни и благодарни за поддршката заедно ќе успееме. Македонија ќе успее! Имаме ново парламентарно мнозинство“, напиша Мицкоски.

______________________________________________________________________________________________________

Еден ден пред изборите Владата донела Уредба за кризна енергетска состојба

Еден ден пред изборите, во саботата, Владата донела Уредба за прогласување кризна состојба поради состојбите во енергетиката. Оваа уредба е објавена во Службен весник, пишува Сител.мк. „За критериумите и условите за прогласување на кризна состојба во случаи на временски и природни непогоди, хаварии и нарушување на пазари на еликтрина енергија во кризна состојба, мерките што […]

______________________________________________________________________________________________________

16-годишното девојче кое почина на Инфективна немало хронични заболувања

Вчера попладне на Инфективна почина 16 годишното девојче кое со денови се бореше за живот на клиниката. Малолетничката била транспортирана на скопските клиники во тешка здравствена состојба поради компликации од Ковид-19. Лекарите од Инфективна немаат податоци дека детето имало претходни хронични заболувања. Од Државниот санитарен и здравствен инспекторат во текот на денот ќе иницираат вонреден […]

______________________________________________________________________________________________________

ВМРО-ДПМНЕ освои 20, а СДСМ 7 градоначалнички места во вториот круг од локалните избори, еве кои

Државната изборна комисија вчеравечер ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Скопје и 43 општини во земјава добија градоначалници. Конечните резултати, како што најави претседателот на ДИК Александар Даштески, ќе бидат објавени денеска. Согласно објавените првични податоци ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во вториот круг од Локалните избори […]

______________________________________________________________________________________________________

Арсовска: Скопје добива жена градоначалник по 30 години од независноста

Во обраќањето, Арсовска им се заблагодари на скопјани за укажаната доверба што за првпат по 30 години независност Скопје добива жена градоначалник и најави дека веднаш ќе започне со реализација на проектите од нејзината изборна програма. Дел од нив, како што рече, ќе се реализираат уште во првите 82 дена од мандатот. – Не можам […]

______________________________________________________________________________________________________

Заев: Поднесувам оставка и како претседател на СДСМ и како премиер

Зоран Заев на вечерашната прес-конференција по вториот круг на локалните избори ја презеде одговорноста за постигнатите резултати и од партиската говорница поднесе оставка на позицијата претседател на СДСМ и од функцијата премиер на Владата на Македонија. Тој рече дека е горд што ја внесе Македонија во НАТО. Верува дека за неколку месеци имаме шанси да […]

______________________________________________________________________________________________________

Почина 17 годишна пациентка од Ковид-19 на Инфективна

Министерството за здравство со голема жалост информира, дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби утрово почина 17 годишна пациентка од село Сопотиница, Демир Хисар. Од МЗ велат дека младата пациентка имала хронично заболување јувенилен Diabetes Melitus Tipe 1 и не била вакцинирана. Тегобите кај пациентката биле 9 дена пред да биде примена на […]

______________________________________________________________________________________________________

За 7 дена починале 26 вакцинирани – еве кое годиште се и од што боледувале

Во период од 08.10-14.10.2021, починале 105 пациенти со Ковид 19, од нив над 75 % биле невакцинирани. Од вкупно починатите пациенти во период од 8.10 до 14.10, само 26 пациенти починати со Ковид 19, биле вакцинирани. Само еден од починатите пациенти немал хронично заболување и имал 80 години. Двајца пациенти се вакцинирани со вакцината на […]

______________________________________________________________________________________________________

Мисајловски: ВМРО-ДПМНЕ победи во 21 општина во првиот круг од изборите

ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција соопшти дека во првиот круг на локалните избори кандидатите за градоначалници на партијата победиле во Аеродром, Кисела Вода, Сопиште, Бутел, Гази Баба, Виница, Зрновци, Петровец, Илинден, Штип, Карбинци, Свети Николе, Велес, Градско, Босилово, Неготино, Кавадарци, Прилеп, Могила, Новаци и Јегуновце. Потпретседателот на партијата Владо Мисајловски на прес-конференцијата посочи и дека се очекуваат […]

______________________________________________________________________________________________________

Ова е застреланиот косовски Србин од страна на косовските специјалци ФОТО

Србинот, Среќко Софронијевиќ, кој беше застрелан во полициската рација на специјалните единици на косовската полиција, во моментов е на операција во болницата во Косовска Митровица, пишува српски „Блиц“. Софронијевиќ, според информациите од лекарите, има тешка прострелна рана, но не се наоѓа во животна опасност. Тој беше застрелан во моментот кога косовската полиција отвори оган, а […]

______________________________________________________________________________________________________

(ВИДЕО) ХАОС НА КОСОВО: Солзавци, искршени автомобили, повредени Срби

Косовската специјална единица РОСУ упадна на повеќе локации на северот од Косово во акција за „спречување на криумчарење стока“. Српските медиуми јавуваат за десетици повредени, од кои едно лице е во животна опасност. Косовска полиција јавува дека шест повредени полицајци и тројца уапсени во денешната акција во северно Косово. Тешко повредeниот Србин е веќе опериран […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонки уапсени на преминот Прешево заради лажирање на вакцинација во Врање

Две државјанки на Република Македонија ги доведоа во заблуда здравствените работници во Србија, успевајќи да добијат потврда за вакцинација, иако не ја примиле вакцината, јави дописникот на МИА од Белград. Инцидентот се случил во саботата околу 12 часот во Спортската сала во Врање на главниот пункт за вакцинација во тој град, потврдија од Основното јавно […]

______________________________________________________________________________________________________

Црвенковски: Македонија живее на кредити, а кој живее на кредити умира на рати

Поранешниот претседател и премиер на Република Македонија, Бранко Црвенковски во денешното обраќање на научниот собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941-1991 / 1991-2021 година” во организација на МАНУ ја искритикува власта во државата, оцени дека Македонија е корумпирана држава, дека е длабоко конфронтирана и поделена и дека […]

______________________________________________________________________________________________________

3 минути 14 животи – се појави снимка од пожарот во ковид центарот во Тетово (Видео)

Се појави траорна снимка од пожарот на ковид центарот во Тетово. На видеото од околни безбедносни камери се забележува евакуација на дел од пациентите од модуларната болница, но и брзината со која огнената стихија го голта целиот објект.  

______________________________________________________________________________________________________

ЈО: 12 од загинатите биле ковид пациенти, а две роднини на пациенти

Дејствијата кои ги преземаат петтемина обвинители за утврдување на причината за настанување на пожарот во Модуларната Ковид болница во Тетово во кој животот го загубија 14 лица, во континуитет продолжуваат, соопштија од Јавното обвинителство. Од ОЈО посочија дека биле донесени наредби за вршење на судско-медицинска обдукција и идентификација на телата на починатите до Институтот за […]

______________________________________________________________________________________________________

Во ковид-центарот во Тетово имало 26 пациенти, 14 загинаа, 12 се префрлени во тетовската болница

Министерството за здравство соопшти дека во вчерашниот пожар во ковид – центарот во Тетово загинаа вкупно 14 лица. Во ковид – центарот за време на пожарот, како што се посочува, имало вкупно 26 пациенти, останатите 12 се на лекување во тетовската болница и се надвор од животна опасност. -Нема настрадани здравствени лица, неколкумина се со […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Има потврдени 10 жртви, бројката може да порасне!

Во Тетово се случи несреќа која однесе повеќе човечки жртви. До моментов се потврдени десет загинати во пожарот, но бројката може да порасне. Ова е многу тажен ден, изразувам најдлабоко сочуство до семејствата, објави Венко Филипче, министер за здравство вечерва на твитер. Лекарите се борат за животите на повредените, да им посакаме среќа и да […]

______________________________________________________________________________________________________

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Неколку жртви во пожарот во тетовската болница?

Околу 21 часот избувна пожар во модуларната болница во Тетово. Во моментов на терен се противпожарни екипи, но во гаснење на пожарот и во евакуирање на пациентите помага и болничкиот персонал. Вклучени се и голем број граѓани. Поради силниот интензитет на пожарот, три возила на скопската противпожарна служба веќе се на пат за Тетово. Од […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1