10 заповеди на фејсбук – ако не ги почитувате ви го бришат профилот


mojsije-1370608329-322143

1. Не го користите вашето вистинско име – Можеби не сте знаеле, но едно од правилата на фејсбук е тоа дека секој мора да го користи своето вистинско име.

2. Имате два или повеќе фејсбук профили.

3. Испраќате премногу барања за пријателства во краток временски период.

4. Доколку хакери ви го нападнат налогот тие можат во краток временски период испраќајќи спам мејлови, за ширење на вируси. Штом Фејсбук активистите го забележат тоа, можат да ви го блокираат профилот, и тогаш морате да докажете дека вие не сте ги испраќале пораките и вирусите.

5. Луѓето често ви ги одбиваат барањата за пријателство.

6. Доколку навредувате на верска, национална или било која друга основа. Тоа навредување би можело да биде по пат на фотографии, статуси, основање на групи и слично.

7. Порнографија – Промовирање на порнографија во секој смисол, поставување на провокативни фотографии и слично.

8. Се зачленувате во премногу групи – Ограничувањето е по 200 групи за секој корисник.

9. Рекламирање – Земање на пари за да постирате некој статус на својот ѕид.

10. Спамувате – ако испраќате една иста порака на повеќе пријатели или ја постирате во повеќе групи фејс ве третира како спамер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1