100 деца-бегалци исчезнале во Грција


Непозната е судбината на 80 до сто деца, кои велегле во Грција за време на бегалската криза, изјави претседателот на Црвениот крст Андонис Авгеринос.Decak-migranti-blur-620x350

Грчката полиција минатата недела објави податоци за исчезнати 1.481 малолетно дете во земјата изминатите две години.

Според податоците на полицијата, над илјада деца, кои не биле придружувани од повозрасно лице исчезнале, а се трага по 1.096. Повеќето од нив се момчиња – 1,080, а 16 се девојчиња.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1