15 месеци платено породилно отсуство во Македонија


Зголемување на платеното породилно отсуство од работа од сегашните 12 на 15 месеци, планира Владата што значи, дополнителни три месеци за мајките кои ќе родат втори, трето или повеќе деца со цел да се овозможи мајката да има подолг период за грижа и развој на децата, најави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и премиер Никола Груевски од денешниот народен митинг во Прилеп.majka1

Има, додаде рече Груевски,  уште стотици и стотици проекти за Прилеп и за овој регион, кои се изградија или се градат или наскоро ќе почнат.

– Затоа СДСМ не може со креираните и монтираните снимки да го сруши ВМРО-ДПМНЕ. Затоа што народот гледа. Гледа дека оваа политичка гарнитура се грижи за сите насекаде низ Македонија, и за сите категории граѓани, и постојано и неуморно наоѓа нови решенија за проблемите на народот, нови решенија за поквалитетен живот, истакна Груевски.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1