18 деца загинаа при лизгање на земјиште кое го однесе училиштето


Во несреќата што се случи при лизгање на земјиште во југозападниот кинески регион Јунан, загинаа 18 ученици.

Спасувачкиот тим изутринава го пронајде и последниот 18-ти ученик. Училишната зграда и два објекти од фармата во непосредна близина се зафатени од свлечишта, а во несреќата во селото Женхе е затрупано уште едно лице.

Провинцијата Јунан на 7 септември беше погодена од два земјотреси со интензитет од 5,6 степени според Рихтеровата скала, во кои загина 81 лице.Едно тешко повредени лице е пренесено во болница и се наоѓа во стабилна состојба.

За време на несреќата учениците одработувале пропуштени часови поради земјотресот на 7 септември.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1