18 год девојче по ХПВ вакцина ослепело, оглувело и е во инвалидска количка – поднесе тужба


Мари Осеан Бургињон е 18-годишна тинејџерка од Бордо која завршила во инвалидска количка, и е речиси сосема слепа и глува.

405508_20131125stringerfrancestringerfrancebordeauxdi005889215_ff

Симптомите и се појавиле два месеци откако примила вакцина против ХПВ вирусот.

Иако експертите велат дека нема никаков доказ дека вакцината е виновна за состојбата на Мари, таа тврди дека вакцината Гардасил предизвикала влошување на нејзината здравствена состојба.

Девојчето откако ја примила вакцината почнала да повраќа и се вртило во главата, а имала и привремено губење на видот и парализа на екстремитетите на лицето.

gardasil

Поради тоа одлучила да ја тужи француската компанија Sanofi Pasteur MDS која ја дистрибуира вакцината Гардасил, но и француската агенција за сигурност на лекови (АНСМ).

По неколку години и по многуте анализи се доќажува дека Мари боледува од мултиплекс склероза.

405506_20131125stringerfrancestringerfrancebordeauxdi005889160_ffКомпанијата тврди дека тужбата е неоснована бидејќи оваа вакцина не предизвикува мултиплекс склероза како нус појава.

Отакако во медиумите протекла оваа вест уште три девојки решиле да покренат обвинение поради здравствените проблеми кои ги доживеале откако ја примиле вакцината во 2008 година.

Две добиле кожна болест, додека третата има полимиозитис, воспаление на мускулите кое постепено доведува до парализа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1