30 насто поскап леб – ако не се преземе нешто


Поради големата суша и слабиот род на пченица, лебот во наредниот период најверојатно ќе поскапи, дури и до 30%, доколку не се преземат мерки.

Поскапувањето им е во интерес на мелничарите кои веќе некое време најавуваат дека цената мора да се зголеми за да можат ренатабилно да работат.  Државата пак, најави дека ќе интервенира и ќе продава жито од стоковите резерви.

поскап леб им се најавува и на сите земји од регионот. Сушата ги погоди сите земји и секаде производството на пченица е на многу пониско ниво за разлика од минатата година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1