4 Интернационални инциденти предизвикани од пијаниот Борис Јелцин


од 1991 до 1999, Борис Јелцин беше првиот демократски избран Претседател на Русија, кој воведе реформи и ги смири врските со Западот. За време на неговото, неговата навика успеа да воодушеви светски владетели на егзотични места како:

boris#4. Киргистан – 1992

Во 1992, тазе отцепениот од Советската Унија, Киргистан го покани Борис Јелцин да ги закрпат нештата со Киргистанскиот Претседател Аскар Акајев. Но Акајев заборавил на две работи: Борис Јелцин поседувал талент за тропање со лажици како мусички инструменти, како и талент да направи алкохолот за исчезне. На крај Јелцин ја искористил мазната, сјајна ќелава глава на Акајев како површина за изведување на неговата рутина со лажици.

#3. Стокхолм – 1997

Во 1997, на конференцијата за нуклеарни оружја во Стокхолм, Јелцин го поминал попладнето пиејќи шампањ, критикувајќи ги Шведските ќофтиња, рекол дека го потсетуваат на лицето на тениската ѕвезда Бјорн Борг, а потоа за малку што не паднал од сцена.

Продолжил со откривање на информацијата дека Германија и Јапонија имаат нуклеарни орижја, рекол дека моментално се наоѓа во Финска и дека (за изненадување на сите во Кремлин) Русија ќе го намали складираното нуклеарно оружје за една третина.

Потоа ветил дека ќе рашири глобален бан на нуклеарно оружје. Ова е само доказ дека светскиот мир ќе се постигне ако и кога ќе се испратат светските лидери на вештачки окејан од Кристал.


160006
#2. Берлин – 1994

Во 1994 година, руската делегација беше испратена во Берлин за да ги види последните руски сили надвор од Германија. Со оглед дека руските трупи биле стационирани во Германија по Втората светска војна, ова претставувало голема работа. Се разбира, Јелцин решил да оди со нив и да се опијани до ручек и да ја изимитира последната сцена од „Животинска Фарма“ пред очите на збунетиот германски канцелар Хемулт Кол.

Потоа Јелцин го земал диригентското стапче и почнал да му диригира на бендот. Па почнал да танцува како манијак заедно со нервозните германски танчери кои морале да се смеат од учтивост, и испратил бакнежи на публиката.#1. Вашингтон

Кога доаѓаат странски достоинственици во Вашингтон, тие престојуваат во куќата Блер, официјална гостинска куќа на Белата Куќа. И една ноќ во 1995 година, обесбедувањето на куќата Блер беше шокирана кога го Јелцин ги изминал и тргнал кон авенијата Пенсилванија – само по долна облека.

Кога Тајната Служба конечно забележала дека им фали еден претседател, го пронашле пијаниот Јелцин како се обидува да фати такси и да нарача пица.

Белата Куќа го криеше овој инцидент повеќе од деценија.

Ирма Башеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1