5 илјади евра казна за пуштање малолетник во обложувалница


Пет илјади евра глоба за приредувачите на игри на среќа кои ќе дозволат влез во просториите на лице по 18 години, се предвидуваат со измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, кои се во владина процедура.sportska livce

Според предложените измени новина е тоа што се засилуваат овластувањата на Управата за јавни приходи како и инспекцискиот орган кој врши надзор врз приредувањето на игри на среќа. Така инспекторите ќе можат во секое време да вршат проверка на документацијата со која се докажува возраста на лицата кои се во затекнати во спортска обложувалница, казино или други приредувачи на игри на среќа.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1