5 пратеници во Косово уапсени – притвор од 30 денови


За петмина пратеници од косовскиот парламент суд во Приштина одреди притвор од 30 денови, а мерката јавување во полиција е одредена за четворица.kosovo sud

Притвор е одреден за Фисник Исмаили, Аљбуљен Хаџиу, Доник Кадај Бујупи, Пал Љекаја и Беса Бафтиу, јави РТК.

Членовите на опозицијата нагласуваат дека таквите одлуки нема да ги спречат од нивните цели во одбрана на Косово. Мерките се одредени за пратениците во врска со инцидентот за време на седницата на парламентот кога беа фрлени во три наврати солзавци, а полицијата приведе 10 пратеници.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1